Przejdź do treści

Zrozumienie dynamiki dosz w miejscu pracy

Ponieważ ponad jedna trzecia naszego życia spędzana jest w miejscu pracy, znaczenie tworzenia i pielęgnowania pozytywne środowisko pracy jest jasne. Równie ważne jest, aby praca, którą wykonujemy i ścieżka kariery, którą wybieramy, odzwierciedlały nasze prawdziwe pasje oraz wykorzystywały nasze mocne strony i atuty.

I chociaż targi pracy i testy predyspozycji zawodowych mogą nam pomóc w wyborze konkretnego zawodu, prawdziwe zrozumienie pochodzi z poznania Twojej konkretnej doszy oraz jej unikalnych cech i tendencji.

Zrozumienie swojej doszy, a tym samym wyjątkowej osobowości, pomaga wybrać zawód, który podkreśla Twoje cechy i jest dopasowany do Twojej specyficznej natury. To także pozwala ci być najbardziej spełnionym i produktywnym sobą.

Ale co znaczy dosza? I jak może to wpłynąć na twoją karierę? Rzućmy okiem.

Co oznacza dosza ajurwedyjska?

Medycyna ajurwedyjska opiera się na założeniu, że świat składa się z 5 elementów; mianowicie przestrzeń, woda, ziemia, ogień i powietrze. Połączenie tych elementów skutkuje powstaniem 3 rodzajów dosz, które zasadniczo przyczyniają się do określonych fizjologicznych, umysłowych i emocjonalnych cech jednostki.

Na podstawie tego, która dosza dominuje u danej osoby, można określić jej mocne i słabe strony, a także zrozumieć jej stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

Trzy ajurwedyjskie dosze to:

Pitta

Składające się głównie z żywiołów ognia i wody, osoby wykazujące pitta dosha są na ogół muskularne i wysportowane. Zwykle są też zorientowanymi na cel, wysoce zmotywowanymi, konkurencyjnymi i wytrwałymi jednostkami.

Są postrzegani jako silni, naturalni przywódcy; i pokaż umiejętności, inteligencję i wielki cel.

Vata

Składający się głównie z powietrza i przestrzeni, ludzie z vata dosha są znani jako szczupli, energiczni i kreatywni.

Są również znani z szybkiego uczenia się, wielozadaniowości i nieszablonowego myślenia.

Kafa

Oparte na ziemi i wodzie, osoby z doszą kapha są stabilne, stabilne, cierpliwe i silne. Pracują powoli iz rozmysłem i rzadko podejmują pochopne decyzje.

Zidentyfikowanie swoich głównych, drugorzędnych, a może nawet trzeciorzędowych dosz to tylko pierwszy krok. Następnie skupiamy się na tym, jak możesz wykorzystać tę wiedzę, aby zrozumieć określone wyzwalacze i jak mogą one wyjaśniać określone emocje i postawy.

Dlaczego ważne jest zrozumienie dynamiki dosz w miejscu pracy?

Naturalnie twój temperament i osobowość wpływają na twój nastrój i może na nie wpływać miejsce pracy. Ale co więcej, uświadomienie sobie naszych mocnych stron i zrozumienie czynników stresogennych, które mogą powodować brak równowagi w nas samych, może drastycznie wpłynąć na naszą produktywność, a także na nasze spełnienie zawodowe.

Mocne strony i zmagania, które są unikalne dla każdej doszy, mogą również wskazywać, w którym kierunku powinniśmy się pochylić, aby osiągnąć sukces w życiu zawodowym.

Oto, co wiemy o każdej doszy w miejscu pracy, co sprawia, że ​​działają i co sprawia, że ​​prosperują:

Pitta

Ich zapał, determinacja, skupienie i umiejętności organizacyjne czynią ludzi z pitta kwintesencją liderów.

Są niezawodni i punktualni; i chętnie biorą na siebie więcej niż tylko część obowiązków. Oznacza to również, że wymagają niewielkiego nadzoru iw rzeczywistości wolą pracować autonomicznie.

Jednak pitta oczekują takiego samego zaangażowania od swoich kolegów, a także są bardziej podatni na wypalenie. Aby odnieść sukces, potrzebują pewnej struktury w miejscu pracy i rozwijają się w obliczu wyzwań.

Vata

Ich innowacyjne myślenie, kreatywność i zdolności adaptacyjne sprawiają, że vata są idealnymi współpracownikami, którzy uwielbiają burze mózgów i współpracę.

Osoby Vata rozwijają się w sztuce i okazują się wyjątkowymi projektantami, pisarzami, nauczycielami i fotografami.

Jednak ich brak skupienia i krótkie okresy uwagi mogą być frustrujące dla pracodawców, którzy są zorientowani na terminy.

Kafa

Uosobienie lojalności, kapha są niezawodnymi, uspokajającymi i uziemiającymi wpływami w miejscu pracy. Częściej można je znaleźć na stanowiskach administracyjnych, w zawodach pielęgniarskich, a nawet przy pracach fizycznych.

Ze względu na ich kompatybilność z innymi doszami, kapha są idealnymi graczami zespołowymi.

Jednakże osoby kapha nie mają wrodzonego dążenia do awansu zawodowego i mogą wymagać dodatkowej zachęty i motywacji, aby pozostać skupionym.

W jaki sposób zrozumienie dynamiki dosz pomaga zachować równowagę w miejscu pracy?

Przy tak wielu innych obowiązkach i rolach do rozważenia, możesz się zastanawiać nad znaczeniem przywiązywanym do dosz w miejscu pracy. Jednak zrozumienie subtelności różnych dosz może oznaczać różnicę między produktywnym miejscem pracy ze zmotywowanymi pracownikami a biurem z wypalonymi i nieszczęśliwymi współpracownikami.

Prawdziwe zrozumienie ajurwedyjskich dosz umożliwia:

  • Stwórz pozytywne środowisko pracy
  • Zrozum lepiej swoich pracowników i współpracowników
  • Naucz się umiejętności i strategii, które utrzymują ludzi na ziemi i motywują
  • Lepiej rozpoznawać mocne i słabe strony pracowników
  • Podchodź do różnych sytuacji z odnowioną kreatywnością i empatią

Zakończenie

Istnieje wiele czynników i elementów, które należy wziąć pod uwagę, próbując stworzyć idealne środowisko pracy, które promuje produktywność i innowacyjność. Zrozumienie ajurwedyjskich dosz i ich wpływu na osobowość, temperament, a nawet etykę pracy jest często najlepszym, pierwszym krokiem, jaki można zrobić, aby osiągnąć ten cel.

Rozpoznawanie i docenianie różnych umysłów, podejść i procesów twórczych osób wokół nas, przy jednoczesnym celebrowaniu i szanowaniu ich darów, to doskonały sposób na stworzenie harmonijnego środowiska pracy.

A wraz z idealną równowagą dosz powstaje idealne środowisko, które zarówno inspiruje, jak i motywuje, prowadząc do rozwoju zawodowego i sukcesu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak osiągnąć bardziej satysfakcjonującą i satysfakcjonującą karierę, która celebruje Twoje mocne strony, jednocześnie inspirując i motywując, odwiedź nas w The Ayurvedic Clinic. Pomożemy Ci zidentyfikować Twoje dominujące dosze, zinterpretować, w jaki sposób mogą one wpłynąć na każdy aspekt Twojego życia i poprowadzić Cię do osiągnięcia ostatecznej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.