Przejdź do treści

Wszystko, co musisz wiedzieć o aromaterapii ajurwedyjskiej

W świecie pełnym środków przeciwbólowych, antydepresantów i leków na receptę często dziwi fakt, że najlepsze środki zaradcze i wyniki widać z naturalnych substancji. A może nie jest to takie niewiarygodne, bo tak właśnie powinno być. W końcu, co lepiej nas leczy niż pochodne ziemi, którą nazywamy domem.

Ajurwedyjska aromaterapia to najnowsza z długiej linii zabiegów ajurwedyjskich, która dzięki niesamowitym rezultatom zyskuje rzesze zwolenników i fanów. I wygląda na to, że to dopiero początek.

Nie wiesz, od czego zacząć aromaterapię? Pomóżmy!

Czym jest ajurweda?

Ajurweda jest uważana za jeden z najstarszych systemów medycyny na świecie, jeśli nie najstarszy. Dosłownie oznaczając „naukę o życiu”, ajurweda jest kumulacją naturalnych środków, terapii i praktyk, które promują zdrowie i dobre samopoczucie.

Nie tylko lecząc objawy choroby, Ajurweda skupia się na osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej równowagi umysłu i ciała; wykorzystując kombinację terapii zapobiegawczych i leczniczych, które przynoszą najlepszą wersję ciebie.

Co to jest aromaterapia?

Zmysł węchu ma niesamowity wpływ na naszą równowagę dosz i holistyczne samopoczucie. Aromaterapia to forma leczenia wykorzystująca naturalne ekstrakty roślinne i związki aromatyczne, takie jak olejki eteryczne, w celu promowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

A mając do dyspozycji niesamowitą gamę materiałów, lista dolegliwości, które leczy, jest po prostu zdumiewająca.

Jakie są korzyści aromaterapii ajurwedyjskiej?

Choć ajurwedyjska aromaterapia od dawna kojarzona jest ze zmniejszaniem stresu i niepokoju, jest to tylko jeden z jej wymiarów. Niektóre z jego innych niesamowitych zalet to:

 • Leczenie bólu
 • Poprawa jakości snu
 • Zwiększenie odporności
 • Łagodzenie dyskomfortu porodu
 • Poprawa trawienia
 • Łagodzenie skutków ubocznych chemioterapii
 • Poprawa opieki paliatywnej
 • Leczenie bólów głowy i migreny
 • Łagodzenie bólu stawów
 • Zwalczanie infekcji
 • Łagodzenie depresji przy jednoczesnym wzmocnieniu relaksu

Jaki jest związek między Aromaterapią a trzema doszami?

Medycyna ajurwedyjska opiera się na założeniu, że świat składa się z 5 elementów; mianowicie przestrzeń, woda, ziemia, ogień i powietrze. Połączenie tych elementów skutkuje powstaniem 3 rodzajów dosz, które zasadniczo przyczyniają się do określonych fizjologicznych, umysłowych i emocjonalnych cech jednostki.

Na podstawie tego, która dosza dominuje u danej osoby, można określić jej mocne i słabe strony, a także zrozumieć jej stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Jednak brak lub nadmiar któregokolwiek z tych elementów powoduje brak równowagi w nas samych i powoduje choroby.

Ajurweda i aromaterapia mają na celu przywrócenie równowagi w doszach, a tym samym przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wykorzystanie specyficznych olejków eterycznych, które uzupełniają specyficzną doszę danej osoby, pomaga osiągnąć tę harmonię i idealną równowagę.

Czego potrzebujesz do aromaterapii?

Ponieważ aromaterapia działa poprzez inhalację i stosowanie miejscowe, można to zrobić za pomocą dowolnego z poniższych sposobów:

 • Dyfuzory
 • Spritzery
 • Inhalatory
 • Parowce do twarzy
 • Sole do kąpieli
 • Okłady gorące i zimne

I oczywiście olejki eteryczne, kremy i balsamy.

Jakie olejki eteryczne są używane w aromaterapii ajurwedyjskiej?

Essentials oils to skoncentrowana mikstura lotnych i aromatycznych związków roślinnych. Popularne olejki eteryczne, takie jak lawendowy, rumiankowy, cytrynowy i cedrowy, są szeroko stosowane w celu poprawy nastroju i złagodzenia niepokoju. Mogą być rozproszone po całym domu lub nawet namaszczone na osobę.

Ale z większą wiedzą i zrozumieniem olejków eterycznych pojawia się więcej opcji. Konkretne olejki mogą pomóc w osiągnięciu konkretnych rezultatów. Mając do wyboru ponad sto różnych olejków eterycznych, możesz zasadniczo stworzyć wyjątkową mieszankę, która będzie idealnym uzupełnieniem Twojej indywidualnej konstytucji dosha.

Na przykład ludzie z doszą Vata mają tendencję do odczuwania większego niepokoju i strachu. Dlatego korzystają z rozgrzewających i uspokajających olejków, takich jak słodka pomarańcza, ylang-ylang i kadzidło. Olejki te można nawet mieszać w równych proporcjach do relaksującego masażu całego ciała.

Osoby z Pitta dosha z kolei korzystają z olejków drzewnych i kwiatowych o działaniu chłodzącym. Należą do nich jaśmin, lawenda i drzewo sandałowe. Olejki te pomagają złagodzić bóle głowy, stany zapalne, zgagę i ogniste emocje.

Nadmiar doszy Kapha ma tendencję do powodowania uczucia ciężkości i letargu. Energetyzujące aromaty, takie jak eukaliptus, mięta pieprzowa, bazylia i trawa cytrynowa, są zatem idealne, aby zapewnić orzeźwiający i stymulujący efekt.

Zakończenie

Ajurwedyjska aromaterapia to niesamowita forma leczenia, która ma tyle samo zastosowań, co zalet. Jego adaptacyjność, specyficzność i łatwość użycia czynią go jedną z najlepszych opcji leczenia szeregu dolegliwości, czy to fizycznych, czy psychicznych.

Od problemów trawiennych i zmęczenia, po bóle głowy i zgagę, aromaterapia zapewnia dostosowaną mieszankę, która leczy, pobudza, łagodzi i uspokaja jednocześnie.

Najlepszy ze wszystkich? Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się rozpylić swoje ulubione olejki eteryczne w domu, dodać je do ciepłej kąpieli, czy użyć ich do odmładzającego masażu, efekty aromaterapii pozostaną tak trwałe i zrównoważone, jak tego potrzebujesz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o używaniu idealnych olejków eterycznych i tworzeniu doskonałych mieszanek, odwiedź dziś Klinikę Ajurwedy, aby dogłębnie zrozumieć cudowne działanie aromaterapii ajurwedyjskiej.