Przejdź do treści

Pełna nadziei rzeczywistość PTSD

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest często przedstawiany jako choroba, którą niezwykle trudno jest zdiagnozować, opanować i wyleczyć. To jest całkowicie dokładne.

Ale jest to również stan, który dał początek wielu wyszkolonym profesjonalistom, opcjom leczenia i strategiom radzenia sobie, które sprawiają, że życie pacjentów z zespołem stresu pourazowego jest czymś więcej niż tylko chorobą.

Co to jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego lub PTSD jest wyniszczającą chorobą psychiczną, która dotyka około 10-20% populacji. Chociaż każdy inaczej reaguje na traumę, zespół stresu pourazowego jest często obserwowany u osób, które były świadkami lub doświadczyły traumatycznego wydarzenia.

Co powoduje, że dana osoba doświadcza PTSD?

Podczas gdy zespół stresu pourazowego jest generalnie kojarzony z żołnierzami, którzy doświadczyli bitwy, zespół stresu pourazowego może w rzeczywistości dotknąć każdego, kto doświadczył niebezpiecznej, szokującej lub zagrażającej życiu próby. Obejmuje to:

    Wypadki

    Walka

    Napaść na tle seksualnym/gwałt

    Przemoc fizyczna

    Nagła śmierć bliskiej osoby

    Klęski żywiołowe

    Pożary

    Ataki

Niepokojący charakter doświadczenia wyzwala silną reakcję, która może trwać długo po zdarzeniu i może wpłynąć na zdolność jednostki do normalnego funkcjonowania.

Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego?

Podczas gdy każda poważna trauma lub ciężka próba może wywołać uczucie szoku, strachu, gniewu, niepokoju, a nawet poczucia winy; PTSD różni się tym, jak długo utrzymują się te emocje i jak bardzo utrudniają i wpływają na codzienne życie.

Najczęściej objawy PTSD pojawiają się w ciągu 1-3 miesięcy od zdarzenia. Jednak niektóre mogą zacząć wykazywać objawy dopiero wiele lat później.

I chociaż ciężkość i czas trwania choroby są różne, najczęstsze oznaki i symptomy PTSD można podzielić na te cztery typy:

    Symptomy wtargnięcia: 

Obejmują one koszmary, retrospekcje i halucynacje, które mogą spowodować, że osoba ponownie przeżywa swoje najbardziej bolesne wspomnienia.

    Objawy unikania: 

Unikanie miejsc, ludzi, sytuacji, a nawet dyskusji na temat wydarzenia, co z kolei niezmiennie prowadzi do większej izolacji i dystansu.

    Objawy pobudzenia i reaktywności: 

Objawiają się wzmożonymi emocjami jednostki. Może to powodować wybuchy złości, drażliwość, nadwrażliwość i nadświadomość potencjalnych zagrożeń, niepokój i bezsenność.

Co więcej, stan ten prowadzi do napięć w stosunkach międzyludzkich, a nawet może objawiać się fizycznymi objawami biegunki, nudnościami, napięciem mięśni i wzrostem ciśnienia krwi.

    Objawy poznawcze i nastroju:

Być może najbardziej wymowne, poznawcze objawy PTSD mogą wpływać na zdolność zapamiętywania, koncentracji i funkcjonowania na poziomie dnia codziennego.

Wywołuje również poczucie oderwania, poczucia winy i winy.

Objawy te mogą z czasem ulec pogorszeniu i mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań, takich jak:

    Depresja

    Zaburzenia neurologiczne

    Zaburzenia odżywiania

    Nadużywanie substancji

Należy również pamiętać, że objawy te mogą objawiać się inaczej u dzieci. Na przykład, większość dzieci z zespołem stresu pourazowego wykazuje:

    Opóźniony rozwój umiejętności językowych i motorycznych

    Niezwykłe przylegające zachowanie

    Moczenie nocne

    Destrukcyjne, impulsywne lub agresywne zachowanie

Dlatego konieczne jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu uzyskania dokładnej i niefiltrowanej diagnozy.

Co powinna zrobić osoba z tymi objawami?

Po zdiagnozowaniu zespołu stresu pourazowego kluczowe znaczenie ma przepisanie odpowiedniego leczenia i środków, które pomogą osiągnąć i odzyskać normalność i poczucie równowagi. Niektóre z najlepszych sposobów zapewnienia skuteczności leczenia i stopniowego powrotu do zdrowia to:

    Pierwsze kroki

Najlepszy krok to ten pierwszy. Szukanie natychmiastowej pomocy bez zwłoki jest najłatwiejszym sposobem zapewnienia uzdrowienia.

    Szukam wsparcia

Czy to od przyjaciela, członka rodziny, czy nawet grupy wsparcia; znalezienie wsparcia i mówienie o zmaganiach może mieć duże znaczenie.

    Uczenie się strategii radzenia sobie

Wprowadzanie zmian w stylu życia i stosowanie pozytywnych strategii radzenia sobie w sytuacjach wyzwalających pozwala na lepsze spojrzenie na codzienne radzenie sobie ze strachem.

    Badanie możliwości leczenia

To nie jest uniwersalna sytuacja. Zrozumienie dostępnych opcji leczenia prowadzi do lepszych i bardziej świadomych decyzji.

Jakie są dostępne opcje leczenia PTSD?

Wraz ze stale rosnącym zrozumieniem PTSD i jego poważnych konsekwencji pojawia się również coraz większa liczba opcji leczenia. Należą do nich psychoterapie, leki i naturalne metody leczenia; samodzielnie lub jako połączenie.

Psychoterapie

Psychoterapia, a dokładniej terapia poznawczo-behawioralna obejmuje:

    Rozmowa z profesjonalistą w trybie jeden na jeden lub w grupie

    Nauka rozpoznawania określonych wyzwalaczy i symptomów

    Uczenie się strategii i umiejętności radzenia sobie z tymi objawami

    Nauka przejmowania kontroli nad strachem i dystresem związanym z traumą

Krótko mówiąc, CBT ma na celu umożliwienie osobie pogodzenia się z wydarzeniem, które ją wyzwala i powoduje traumę.

Leczenie specyficzne dla PTSD, takie jak terapia przetwarzania poznawczego (CPT) oraz odczulanie i ponowne przetwarzanie ruchu gałek ocznych (EMDR), okazały się skuteczne w leczeniu PTSD i znacznie zmniejszają jego objawy.

Terapia przetwarzania poznawczego obejmuje pisanie o traumie, aby lepiej zrozumieć i przetworzyć emocje związane z wydarzeniem.

EMDR polega na skupieniu się na traumie bez wywoływania negatywnej reakcji. To pozwala mózgowi leczyć się naturalnie.

Takie terapie pomagają zrestrukturyzować procesy myślowe związane z traumatycznym wydarzeniem, tak aby dana osoba mogła zapamiętać doświadczenie realistycznie i logicznie, bez towarzyszącego mu strachu i poczucia winy.

Leki

Leki są często przepisywane, aby pomóc opanować i zmniejszyć intensywność objawów związanych z PTSD. Nie tylko pomagają „zapanować” nad odpowiedzią na określone bodźce, ale mogą również pomóc ustabilizować nastrój i leczyć zaburzenia równowagi chemicznej.

Niektóre z powszechnych leków stosowanych w leczeniu PTSD obejmują fluoksetynę, paroksetynę i sertralinę. Ponadto leki, które leczą określone objawy PTSD, takie jak depresja, lęk i bezsenność, mogą być również przepisywane w połączeniu.

Kombinacja i dawkowanie przepisanych leków musi być wypracowane metodą prób i błędów, ponieważ każdy inaczej reaguje na te leki. Jednak po osiągnięciu tych celów leki te mogą znacznie poprawić jakość życia.

Terapie Naturalne

Oprócz psychoterapii i leków, ważne jest również, aby przyjrzeć się alternatywnym metodom leczenia, które lepiej pasują do określonego stylu życia i nie powodują poważnych skutków ubocznych.

Ajurweda oferuje innowacyjne, jasne i holistyczne podejście, które pomaga przywrócić równowagę w doszach, które wpływają na dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Niektóre z najbardziej skutecznych zmian w stylu życia zalecanych przez terapeutów naturalnych obejmują:

    Praktykowanie medytacji

    Utrzymywanie nawodnienia

    Stosowanie zrównoważonej, zdrowej i pełnowartościowej diety

    Regularne ćwiczenia

    Praktykowanie jogi

    Podjęcie terapii masażu

    Wystarczająca ilość snu

Dodatkowo, stosowanie określonych ziół i przypraw, takich jak Brahmi i Ashwagandha, może odgrywać kluczową rolę w ustanowieniu prawidłowych funkcji poznawczych, stabilizowaniu myśli i łagodzeniu stresu.

Wszystkie te proste środki mają na celu przywrócenie równowagi rytmu okołodobowego organizmu, jednocześnie lecząc, odżywiając i rewitalizując ciało i umysł.

Zakończenie

PTSD to wyniszczająca choroba, która nie tylko wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki, ale może również mieć poważny wpływ na zdolność osoby do codziennego funkcjonowania. To sprawia, że ​​leczenie PTSD jest bardzo trudne.

Na szczęście wraz z głębszym zrozumieniem tej choroby rozwinęły się lepsze plany i opcje leczenia. Dostępność wyszkolonych specjalistów, terapii behawioralnych, leków i terapii naturalnych pozwala pacjentom wybrać leczenie (lub kombinację zabiegów), które jest dla nich najlepsze.

Wśród nich wyróżnia się ajurweda, która podchodzi do choroby w sposób holistyczny, lecząc zarówno umysł, jak i ciało. A ponieważ żaden pojedynczy przypadek PTSD nie jest taki sam, specyficzna natura środków ajurwedyjskich, która jest unikalna dla każdej osoby i jej doszy, sprawia, że ​​Ajurweda jest nieoczekiwanym faworytem w leczeniu wyniszczających objawów PTSD.

Jeśli chcesz leczyć i radzić sobie z wyniszczającymi objawami zespołu stresu pourazowego, odwiedź nas już dziś w Klinice Ajurwedy. Nasz zespół konsultantów ekspertów może wskazać najlepsze praktyki i metody leczenia, które mogą pomóc w osiągnięciu równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej w celu osiągnięcia optymalnego zdrowia.