Przejdź do treści

Odchudzanie: sposób ajurwedyjski

Otyłość to globalna pandemia. I do walki z którą możemy być źle przygotowani.

Ponieważ u ponad 40% dorosłych zdiagnozowano nadwagę, problem ten nie ogranicza się już do problemu kosmetycznego lub po prostu próżności.

Dzieje się tak, ponieważ otyłość może być przyczyną wielu innych potencjalnie śmiertelnych chorób. Modne diety są równie niebezpieczne i mogą pogorszyć problem. Nie dają też trwałych rezultatów. Jak więc spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i zrzucić zbędne kilogramy?

Odpowiedź leży w medycynie ajurwedyjskiej i jej zasadach zmieniających życie.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda, czyli medycyna ajurwedyjska, jest starożytnym systemem uzdrawiania, który koncentruje się na przywracaniu równowagi w ciele i umyśle w celu osiągnięcia optymalnego zdrowia. Koncentrując się na promowaniu zdrowego stylu życia, a nie tylko na leczeniu objawów chorób, naturalne i holistyczne podejście Ajurwedy zyskało szerokie znaczenie i szybko staje się środkiem, który należy stosować dla osób poszukujących alternatywy dla zwykłych metod leczenia .

Skuteczność Ajurwedy można przypisać wielu rzeczom. Głównym z nich jest nacisk na ustanowienie unikalnego planu leczenia dla każdej osoby w oparciu o jej specyficzne dosze i energie.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że medycyna ajurwedy formułuje zintegrowany plan leczenia, który łączy terapie zapobiegawcze i lecznicze. Filozofia ta oznacza, że ​​nie tylko leczysz swoją chorobę, ale dostosowujesz zdrowszy tryb życia, co z kolei prowadzi do ogólnie zdrowszego ciebie.

Zwalczanie otyłości za pomocą ajurwedy

Znamy już poważne zagrożenia dla zdrowia związane z nadwagą. Cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, udar, choroba zwyrodnieniowa stawów, a nawet niektóre nowotwory częściej występują u osób z nadwagą niż u osób o zdrowej masie ciała.

Jednak nadwaga sama w sobie może być objawem stresu, braku równowagi hormonalnej, czynników genetycznych i złego odżywiania.

Ajurweda walczy z tym, zapewniając konkretny i ukierunkowany plan leczenia, który leczy pierwotną przyczynę dolegliwości wraz z objawami choroby. Pozwala to nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także je utrzymać.

Jak?

Zgodnie z zasadami ajurwedy przyrost masy ciała i otyłość są wynikiem braku równowagi w doszy kapha. Przywrócenie równowagi jest zatem kluczem do osiągnięcia utraty wagi.

Robi to poprzez włączenie następujących praktyk i terapii:

  Dieta ajurwedyjska
  Dieta ajurwedyjska zasadniczo koncentruje się na włączeniu zdrowej żywności, która jest bogata w składniki odżywcze; unikając smażonych, przetworzonych, zimnych i konserwowanych potraw. Szczególnie w przypadku utraty wagi zaleca się pokarmy łagodzące kapha, które są ciepłe, lekkie, ostre i ściągające. Pszenica, jęczmień, komosa ryżowa oraz bogate w błonnik warzywa i warzywa liściaste to również doskonałe opcje.

  Dodatkowo praktykowanie uważnego jedzenia to świetny sposób na przywrócenie równowagi w ciele. Oto kilka sposobów na osiągnięcie idealnej, zdrowej wagi:

   Jedzenie sezonowe

   Przestrzeganie regularnych godzin posiłków

   Unikanie podjadania

   Jedzenie z umiarem

   Unikaj spożywania dużych posiłków późno w nocy

   Oczyść i wyeliminuj toksyny

   Krótki spacer po posiłkach

  Środki ajurwedyjskie
  Niektóre preparaty ziołowe i mikstury znacznie wspomagają proces odchudzania. Należą do nich:

   Woda z cytryną i miodem (szczególnie z samego rana na pusty żołądek)

   Triphala (preparat trzech owoców)

   Guggul

   Kalonji

   Herbata imbirowa

  Spożywanie ich (pamiętając o wpływie, jaki wywierają na twoją doszę) może aktywować trawienie, a nawet pomóc zrównoważyć poziom hormonów.

  Ćwiczenia Naturalnie regularne ćwiczenia powinny być na pierwszym miejscu w Twojej podróży do utraty wagi. Ćwiczenia nie muszą być również nadmierne ani forsowne. Delikatne, codzienne treningi chodzenia, pływania lub jogi pomagają redukować tkankę tłuszczową, wzmacniać mięśnie i ujędrniać ciało.

  Ćwiczenia mają również wiele innych zalet. Poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm, zwiększa poziom energii, a nawet poprawia nastrój!

  Terapie ajurwedyjskie Ukierunkowane terapie ajurwedyjskie mają na celu redukcję tkanki tłuszczowej i stymulację utraty wagi. Terapie te obejmują:

   Panczakarma

   Abhyanga

   Szwecja

   Virechana

  Zasadniczo obejmują one detoksykację i specjalistyczne masaże, które eliminują nadmiar tkanki tłuszczowej. Jednak ważne jest, aby te zabiegi były przeprowadzane pod okiem licencjonowanych praktyków ajurwedy, aby upewnić się, że są one dostosowane do konkretnego typu ciała i celów zdrowotnych.

  Odprężające
  Będąc główną przyczyną braku równowagi hormonalnej i wynikającego z tego przyrostu masy ciała, praktykowanie technik odprężających może znacznie pomóc w utracie wagi. Joga, medytacja i pranayama są skutecznymi narzędziami pomagającymi osiągnąć jasność umysłu w dzisiejszym stresującym świecie.

  Dostosowanie prostych zmian w stylu życia, takich jak wczesne chodzenie spać, wystarczająca ilość snu i picie wystarczającej ilości wody, może również pomóc zrównoważyć naturalny rytm dobowy organizmu, co z kolei ma znaczący wpływ na równowagę hormonalną.

Zakończenie

W świecie fast foodów i siedzącego trybu życia nic dziwnego, że zarówno dzieci, jak i dorośli spotykają się z piętnem otyłości. Na szczęście nie musi to być stan stały.

Ajurweda jest idealnym rozwiązaniem tego globalnego problemu. Zapewnia naturalny, skuteczny i spersonalizowany plan leczenia, który jest zarówno zapobiegawczy, jak i leczniczy. Pozwala to zrzucić wagę, zredukować tkankę tłuszczową i wyeliminować ryzyko związane z otyłością.

Najlepszy ze wszystkich? Zalecane środki zaradcze i terapie są proste i łatwe do włączenia do codziennej rutyny. Więc nie tylko schudniesz, ale utrzymasz wagę!

Jeśli chcesz rozpocząć swoją podróż odchudzania w kierunku zdrowszego siebie, odwiedź nas już dziś w The Ayurvedic Clinic. Nasz panel konsultantów może pomóc w opracowaniu dostosowanego planu, który nie tylko topi tkankę tłuszczową, ale także równoważy, przywraca i odmładza; sposób ajurwedyjski.