Przejdź do treści

Eliminowanie toksyn: sposób ajurwedyjski

Jedzenie, które spożywamy i styl życia, który prowadzimy, nie sprzyjają zdrowemu trybowi życia. W rzeczywistości są całkowicie odpowiedzialni za ogromny letarg, ospałość i mentalną mgłę, której doświadczamy.

Jak? Ponieważ bezpośrednio przyczyniają się one do toksyn, które z czasem gromadzą się w naszych ciałach, co następnie powoduje różnego rodzaju niekorzystne skutki dla naszego nastroju, energii, zdolności poznawczych, funkcji neurologicznych, krążenia, trawienia, a nawet skóry.

I chociaż możemy zmienić naszą dietę i przyjąć zdrowszy tryb życia, co z gromadzeniem się już obecnych toksyn? Wtedy staje się oczywiste, że jedynym sposobem na prawdziwe odmłodzenie i regenerację jest wyeliminowanie tych odpadów. A detoks ajurwedyjski zapewnia najskuteczniejsze rozwiązanie.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda jest jednym z najstarszych systemów uzdrawiania, który obejmuje holistyczne podejście do leczenia chorób zarówno umysłu jak i ciała.

Koncentrując się na zrozumieniu i leczeniu pierwotnej przyczyny choroby, zamiast po prostu zajmować się objawami choroby, Ajurweda zyskała również szeroką popularność w promowaniu ogólnego dobrego samopoczucia i podkreślaniu potrzeby dostosowanych planów leczenia opartych na specyficznych indywidualnych potrzebach dosze i energie.

Dzięki unikalnej kombinacji terapii, środków zaradczych i zmian w stylu życia, Ajurweda oferuje środki zapobiegawcze i lecznicze w celu osiągnięcia celu, jakim jest optymalne zdrowie dla umysłu, ciała i ducha.

Wpływ toksyn na organizm ludzki

Jest oczywiste, że gromadzenie się odpadów i toksyn w naszych ciałach ma znaczący i szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie. W Ajurwedzie uważa się, że te toksyczne produkty lub ama są wynikiem niewłaściwie trawionego jedzenia, czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, leki, słaby metabolizm i zasadniczo niezdrowy tryb życia.

Nagromadzenie ama w twoim ciele może ujawnić się poprzez symptomy takie jak:

 • Biegunka
 • Zaparcia
 • Oszołomienie
 • Ból stawów
 • Ciężar
 • Częste przeziębienia
 • Zmęczenie

Dlatego eliminacja tych toksyn z organizmu jest kluczowym czynnikiem w osiągnięciu równowagi, jak również dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego i duchowego.

Ajurwedyjski detoks

Ajurwedyjski proces detoksykacji jest zasadniczo dostosowanym programem, którego celem jest wyeliminowanie ama ze wszystkich części ciała w celu zapewnienia równowagi dosz. Obejmuje czystki, lewatywy i upuszczanie krwi; wraz z dietą, suplementami ziołowymi, masażami i medytacją.

W ten sposób tradycyjny ajurwedyjski detoks eliminuje nagromadzoną ama z umysłu i ciała, jednocześnie promując ogólny stan zdrowia i równowagę.

Ajurwedyjskie detoksy można rozpatrywać w dwóch głównych etapach: Purvakarma i Panchakarma.

Purwakarma

Purvakarma jest zasadniczo zewnętrznym oczyszczeniem, które uzupełnia wewnętrzne oczyszczenie Panchakarmy; i jest w rzeczywistości pierwszym etapem procesu detoksykacji (określanego również jako „oczyszczanie wstępne”). W tym przypadku ciało jest przygotowywane do eliminacji przez rozluźnienie toksyn.

Purvakarma obejmuje olejki ziołowe, masaże, sauny i zabiegi termiczne. Zasadniczo formułują one terapie snehana, svedana, sarvang, shirodhara i karnapurana.

Razem rozluźniają i przesuwają obszary z nagromadzonymi toksynami.

Panchakarma

Panchakarma, trwająca od 3 do 4 tygodni kuracja, to intensywny program składający się z 5 głównych etapów. Należą do nich:

 1. Virechan- Używanie leczniczych proszków lub past do wywoływania oczyszczenia
 2. Vaman– Terapeutyczne wymioty
 3. Basti- Podawanie lewatyw z ciepłych, ziołowych olejków
 4. Rakta Moksha– Upuszczanie krwi
 5. Nasya– Oczyszczanie nosa

Łącznie, te zabiegi skutkują oczyszczeniem i detoksykacją przewodu pokarmowego oraz dróg nosowych i oddechowych.

Rzeczy do rozważenia:

Kiedy dowiadujesz się o niesamowitych korzyściach płynących z ajurwedyjskich detoksów, łatwo jest chcieć wskoczyć w ten proces. Jest to wysoce nieroztropne.

Detoks ajurwedyjski jest starannie wyselekcjonowanym procesem medycznym, który obejmuje wiele narządów i układów. Jako taka, musi być przeprowadzona tylko po szczegółowej konsultacji z doświadczonym i licencjonowanym praktykującym ajurwedę oraz pod ich fachowym przewodnictwem.

Ponadto, nawet po konsultacji, kuszące może być przyspieszenie terapii lub wyeliminowanie niektórych etapów. Nie rób tego! Każdy krok stanowi istotną część procesu oczyszczania. Tak więc przestrzeganie podanych wskazówek i instrukcji jest jedynym sposobem na zapewnienie udanego detoksu.

Zakończenie

Choć nadal postrzegane przez wielu jako niekonwencjonalne leczenie, nie można zaprzeczyć niesamowitym efektom ajurwedyjskiego detoksu.

Nie tylko usuwa toksyczne substancje z organizmu, ale także przywraca równowagę w ciele i umyśle, tonizuje i odmładza oraz poprawia przepływ energii.

W ten sposób ajurwedyjskie detoksy promują, przywracają i utrzymują zdrowie i równowagę w każdym aspekcie twojego istnienia. Nieźle jak na jedną z najstarszych form leczenia na świecie.

Chcesz odmłodzić swój umysł i ciało, jednocześnie pozbywając się ciągłego wyczerpania? Ajurwedyjski detoks może być dla Ciebie idealnym zabiegiem!

Odwiedź Klinikę Ajurwedy, aby zasięgnąć porady eksperta od naszego panelu konsultantów, aby uzyskać idealny plan dla Ciebie.