Przejdź do treści

7 prostych wskazówek, jak stworzyć idealne ajurwedyjskie środowisko domowe

Będąc centrum naszego świata, nasze domy powinny w naturalny sposób odzwierciedlać naszą osobowość i być źródłem spokoju i wyciszenia. Nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia, gdy w tę przestrzeń wprowadza się materialistyczny bałagan i codzienne stresy; dodatkowo pogarszając nasze lęki i wpływając na nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

Na szczęście Ajurweda oferuje praktyczne rozwiązania, które pomogą nam zaprojektować dom, który będzie idealnym ucieleśnieniem naszej najbardziej bezpiecznej przestrzeni.

Dzięki naukom Ajurwedy i zasadom Vastu, oto krótkie spojrzenie na sposoby, w jakie ty również możesz stworzyć idealne ajurwedyjskie środowisko domowe, aby przywrócić zdrowie i szczęście do swoich domów.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda, czyli medycyna ajurwedyjska, jest starożytnym systemem uzdrawiania, który koncentruje się na przywracaniu równowagi w ciele i umyśle w celu osiągnięcia optymalnego zdrowia. Kładąc nacisk na promowanie zdrowego stylu życia, a nie tylko na leczenie objawów chorób, naturalne i holistyczne podejście Ajurwedy zyskało szerokie znaczenie i szybko staje się środkiem, który należy stosować dla osób poszukujących alternatywy dla zwykłych metod leczenia .

Ajurweda i Twój dom

Chociaż Ajurweda jest przede wszystkim uważana za system medycyny, jest czymś znacznie więcej. Dosłownie oznaczając „naukę o życiu”, ajurweda obejmuje wszystko, od naszej diety po codzienne czynności, aby stworzyć najdoskonalszy system przywracania harmonii i równowagi w naszym życiu. Dotyczy to również naszych środowisk.

Nasze domy powinny zatem naturalnie być miejscem pokoju i spokoju pośród chaosu. Ajurweda dostarcza prostych, łatwych do opanowania i przydatnych wskazówek, które pozwalają nam zaprojektować idealną przestrzeń, która jest prawdziwym odzwierciedleniem optymalnego życia.

Zasady ajurwedy dla domu

Z Ajurwedy wywodzi się Vastu Shastra, czyli „nauka o architekturze”. Vastu Shastra jest często określany jako indyjskie Feng Shui i określa zasady związane z architekturą naszej przestrzeni życiowej lub roboczej. Obejmuje to projekt, układ, pomiary i aranżacje przestrzenne, które pozwalają tworzyć przestrzenie promujące zdrowie, dobrobyt i przejrzystość.

Niektóre z tych wskazówek i wskazówek obejmują:

1. Ostrożnie wybieraj kolory

To coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Paleta kolorów odgrywa kluczową rolę w tworzeniu ciepłej, radosnej i pozytywnej przestrzeni.

Neutralne, ziemiste odcienie, takie jak beż, lawenda, jasnoniebieski i żółty, są idealne do sypialni i zapewniają spokojny sen. Natomiast biel i jasne kolory o ciepłych tonacjach zawsze powinny znaleźć swoje miejsce w Twoim domu.

2. Posprzątaj

Zaśmiecanie, które zbieramy w nadziei, że pewnego dnia znajdziemy dla niego zastosowanie, w rzeczywistości działa jak przeszkoda w posuwaniu się naprzód. Wywołuje również stres i nadmierną stymulację; nie do końca z emocjami, które chcesz kojarzyć w swoim domu.

Posprzątanie, zwłaszcza pod łóżkiem, przynosi fizyczny, emocjonalny i psychiczny spokój. Idąc za przykładem Marie Kondo, trzymaj się rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, a resztę odrzuć.

3. Poznaj swoje rośliny

Rośliny doniczkowe to świetna opcja aranżacyjna, która pomaga wprowadzić kolor i życie do Twojego domu. Ale bądź selektywny w wyborze roślin.

Rośliny kolczaste i kolczaste, takie jak kaktusy, zwykle przynoszą negatywną energię i najlepiej trzymać je w pobliżu tylnych drzwi. Zamiast tego wybierz sukulenty, takie jak jadeit (rośliny pieniężne), które symbolizują obfitość i pozytywność.

4. Zoptymalizuj wentylację i naturalne światło

Może się to wydawać oczywiste, ale trzeba to powiedzieć. Nie ma nic tak skutecznego jak pozbycie się negatywnej energii jak powiew świeżego powietrza.

Utrzymywanie otwartych drzwi i okien pozwala na stałą cyrkulację, która usuwa zużyte powietrze i wilgoć z domu.

5. Zharmonizuj projekt i układ

To są wielkie rzeczy, ale ważne. Kluczową częścią Vastu jest zaprojektowanie domu w celu optymalizacji zdrowia i produktywności jego mieszkańców. Oznacza to, że rozmieszczenie pomieszczeń i orientacja domu powinny współgrać z naturą, głównie z kierunkiem słońc.

Na przykład, główne wejście do domu powinno być skierowane na wschód, aby docierały do ​​niego odżywcze promienie słońca. Podobnie sypialnie powinny być idealnie usytuowane od strony zachodniej, a kuchnia od strony południowo-wschodniej.

6. Wprowadź małe zmiany

Te zmiany mogą wydawać się małe, a nawet trywialne, ale wywierają trwały wpływ na energię w domu. Na przykład:

  • Umieść dzwoniące dzwonki lub dzwonki przy wejściu do domu
  • Przesuń lustro w sypialni tak, aby nie odbijało łóżka
  • Umieść tabliczkę z nazwiskiem na drzwiach
  • Wybierz oddychające tkaniny, takie jak bawełna lub len zamiast włókien syntetycznych na pościel i tapicerkę

Te proste sztuczki działają jako remedium na niszczenie i uwalnianie negatywnej energii, przy jednoczesnym przyciąganiu pokoju, pozytywności i dobrobytu.

7. Użyj aromaterapii

Znana z zmniejszania stresu, wzmacniania odporności i promowania relaksu, aromaterapia jest niesamowitym systemem leczniczym, który szczyci się licznymi zastosowaniami i korzyściami. Wykorzystanie olejków eterycznych, dyfuzorów i świec zapachowych jest zatem idealnym dodatkiem do Twojego domu, aby stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku i wyciszenia.

Zakończenie

Będąc prawdziwie holistyczną filozofią leczenia, nic dziwnego, że Ajurweda bierze pod uwagę wpływ naszych domów i środowiska na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. A praktykując tę ​​dawno nabytą mądrość, my również możemy osiągnąć ostateczną równowagę umysłu i ciała.

Vastu nie tylko pomaga stworzyć idealną przestrzeń, ale także pomaga nam wzmocnić połączenie między nami a naszymi domami, jednocześnie wprowadzając do nich pozytywną energię.

Być może co najważniejsze, Vastu bierze również pod uwagę nasze specyficzne dosze, orientację słońc o różnych porach dnia oraz układ naszych domów, aby zaprojektować wyjątkową przestrzeń, która optymalizuje zarówno nasze zdrowie, jak i nasz potencjał.

Jeśli chcesz stworzyć idealną przestrzeń harmonii i pozytywnego nastawienia, odwiedź Klinikę Ajurwedy już dziś. Nasz zespół konsultantów pomoże Ci przekształcić Twój dom w bezpieczną przystań szczęścia, zdrowia i pozytywnego nastawienia.