Przejdź do treści

6 najskuteczniejszych ajurwedyjskich metod leczenia bólu pleców

Radzenie sobie z bólem pleców przy jednoczesnym wykonywaniu niezbędnych obowiązków i czynności dnia codziennego jest ogromnym zadaniem. I chociaż można przepisać wiele metod leczenia i środków zaradczych, nie wszystkie okazują się skuteczne lub przynoszą długotrwałą ulgę.

Dlatego medycyna ajurwedyjska jest postrzegana jako najlepszy sposób leczenia bólu pleców. Dzięki wielu lekarstwom i opcjom leczenia, które są zarówno specyficzne, jak i skuteczne, ajurweda zapewnia ulgę, pomagając jednocześnie osiągnąć witalność umysłu i ciała.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda to starożytny system uzdrawiania oparty na specyficznej fizycznej, umysłowej i duchowej równowadze jednostki.

Pochodząca z Indii wiele tysięcy lat temu medycyna ajurwedyjska zyskała na znaczeniu dzięki naturalnemu i holistycznemu podejściu do leczenia szerokiego zakresu dolegliwości. Medycyna ajurwedyjska koncentruje się na promowaniu i utrzymywaniu zdrowej równowagi umysłu i ciała, a nie tylko na leczeniu objawów choroby.

Ajurweda na ból pleców

Ból pleców jest jednym z najbardziej ograniczających fizycznie schorzeń, który dotyka ponad 80% dorosłych w pewnym momencie ich życia. Ból pleców, zwłaszcza ból dolnej części pleców, nie jest już zarezerwowany tylko dla osób starszych. Ma bardzo wiele przyczyn, które mogą powodować różne stopnie bólu.

Od tępego bólu ograniczonego do dolnej części pleców do skurczów mięśni wzdłuż kręgosłupa. Objawy te mogą wpływać na Twoją mobilność, a nawet na czas, który możesz spędzić wygodnie siedząc, stojąc lub kładąc się.

Holistyczne podejście do leczenia bólu pleców za pomocą środków ajurwedyjskich bierze pod uwagę pierwotną przyczynę tej dolegliwości, zapewniając w ten sposób kompletne i skuteczne leczenie.

Niektóre z najczęstszych przyczyn bólu pleców u dorosłych to:

 • Zła postawa
 • Nieaktywny styl życia
 • Nadwyrężenie lub uraz mięśnia
 • Złamanie lub skręcenie kręgosłupa
 • Uszkodzenie więzadeł spowodowane podnoszeniem ciężarów
 • Infekcje
 • Otyłość
 • Osteoporoza
 • Zapalenie stawów
 • Zsztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • Skolioza
 • Przepuklina dysku
 • Uderzenie nerwowe
 • Niepokój

Oczywiście, przy tak wielu możliwych przyczynach, kluczowe staje się dokładne zrozumienie, gdzie doszło do braku równowagi, aby skutecznie leczyć ból pleców.

Pogorszenie doszy Vata i brak równowagi stylu życia są generalnie związane z bólem pleców. Ajurweda wykorzystuje kombinację leków ziołowych, aplikacji miejscowych, detoksykacji, masaży i zmian w stylu życia w celu przywrócenia równowagi oraz wzmocnienia mięśni i kości.

Udowodniono, że to połączenie wewnętrznych i zewnętrznych środków zaradczych jest bardzo skuteczne nie tylko w leczeniu objawu bólu, ale także w leczeniu jego podstawowej przyczyny.

Zabiegi ajurwedy

Istnieje wiele skutecznych terapii ajurwedyjskich, które okazały się pomocne w łagodzeniu bólu pleców przy jednoczesnym przywracaniu równowagi w ciele i umyśle. Niektóre z najbardziej skutecznych, które szybko przynoszą ulgę, to:

Masaże ajurwedy

 • Abhayanga

Wyspecjalizowany masaż ajurwedyjski, Abhayanga, obejmuje użycie dużej ilości ciepłego olejku specyficznego dla Dosha, który jest nasycony ziołami.

Dzięki delikatnemu pocieraniu i naciskaniu Abhayanga pomaga nawilżyć stawy, tonizując jednocześnie mięśnie. Odżywia również organizm, poprawia krążenie i pobudza narządy wewnętrzne. Wszystko to sprzyja zdrowiu stawów i tkanek oraz przywraca równowagę osłabionym doszom.

 • Kati Vasti

Specyficzny dla dolnej części pleców i okolicy lędźwiowej, Kati Vasti polega na ciągłym polewaniu dolnej części pleców ciepłym olejkiem ziołowym przez maksymalnie 40 minut, po czym obszar ten jest delikatnie masowany.

Kat Vasti jest niezwykle skuteczny we wzmacnianiu mięśni dolnej części pleców i zmniejszaniu sztywności. Z tego powodu jest użyteczny zarówno jako terapia zapobiegawcza, jak i lecznicza.

 • Njavarakizhi

Wyraźny zabieg odmładzający, który wykorzystuje saszetki gotowanego ryżu zmieszanego z mlekiem i ekstraktami ziołowymi, Njavarakizhi zapewnia ulgę w stresie, indukuje eliminację toksyn poprzez pocenie się, wzmacnia mięśnie, a nawet leczy uszkodzenia nerwów.

Dodatkową korzyścią jest to, że Njavarakizhi wspaniale poprawia teksturę skóry, pomagając wyglądać i czuć się lepiej.

Przy wielu rodzajach masaży ajurwedyjskich, które różnią się nie tylko metodą, ale także zastosowanymi olejkami, czasem trwania i częścią pleców, na której się koncentruje, niezwykle ważne jest, aby masaże te były wykonywane przez doświadczonego ajurwedy terapeuty, aby zapewnić ich skuteczność.

Detoksykacja i oczyszczenie

Ważnym aspektem przywracania równowagi w ciele jest usuwanie toksycznych materiałów, które nagromadziły się w czasie. Praktyka Panchakarmy obejmuje kombinację terapii, w tym:

 • Ziołowe olejki do masażu
 • Łaźnie parowe
 • Lewatywa (Basti)
 • Środki przeczyszczające
 • Podawanie donosowe
 • Diety specjalistyczne

Wszystkie te terapie współpracują ze sobą w celu detoksykacji, łagodzenia stresu, leczenia i rewitalizacji ciała i umysłu.

Odpoczynek i relaks

Kiedy ból pleców jest spowodowany urazem lub urazem, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego odpoczynku, aby nie pogorszyć urazu i dać czas na wyleczenie.

Ograniczenie aktywności i zaprzestanie uprawiania sportów kontaktowych również może pomóc w procesie gojenia.

Ruch

Wraz z odpoczynkiem, delikatne ćwiczenia są równie ważne dla promowania regeneracji. Regularne ćwiczenia zapobiegają sztywnieniu mięśni i przyspieszają gojenie.

Jednak ważne jest, aby wybrać aktywność, która nie pogarsza bólu pleców, ale zamiast tego łagodzi ból, jednocześnie zmniejszając sztywność. Niektóre z najlepszych ćwiczeń na ból pleców to chodzenie, pływanie lub joga.

Udowodniono, że pozycje jogi, takie jak pozycja dziecka, pozycja kota, pozycja trójkąta i pozycja mostka, są skuteczne w zmniejszaniu bólu pleców.

Odstresowanie

Jedną z głównych przyczyn bólu pleców jest niepokój i stres. Dlatego praktykowanie technik odprężających bezpośrednio prowadzi do znacznego zmniejszenia bólu pleców.

Medytacja i pranayama zostały powiązane z redukcją stresu przy jednoczesnym przywracaniu równowagi i spokoju. Podobnie podstawowe praktyki, takie jak wystarczająca ilość snu, są kluczem do zmniejszenia poziomu stresu.

Dieta

Zdrowa, ajurwedyjska dieta, która uspokaja doszę vata, jednocześnie dostarczając wymaganego wapnia i witamin, jest zalecana przy bólu pleców.

Lekkie, lekkostrawne, ciepłe pokarmy wspomagające wydalanie i leczące zaparcia są idealne do łagodzenia i zmniejszania bólu.

Zakończenie

Ból pleców jest stanem osłabiającym, którego nie należy ignorować. Nie tylko może cię ograniczać i poważnie wpływać na jakość twojego życia, ale może być również objawem głębszego, poważniejszego problemu.

Ajurweda pomaga leczyć ból pleców, jednocześnie lecząc jego przyczynę. Dzieje się tak dlatego, że ajurweda leczy jednocześnie dolegliwości wewnętrzne i zewnętrzne. Naturalny i holistyczny charakter medycyny ajurwedyjskiej umożliwia osiągnięcie ogólnego zdrowia fizycznego i psychicznego, podczas gdy różne środki lecznicze, masaże i zmiany stylu życia łagodzą ból pleców i przywracają równowagę, co czyni ją idealną metodą leczenia bólu pleców.

Jeśli cierpisz na bóle pleców i szukasz trwałego i skutecznego planu leczenia, odwiedź nas już dziś w The Ayurvedic Clinic. Nasz panel doświadczonych konsultantów ajurwedyjskich może poprowadzić Cię w kierunku najbardziej naturalnych i holistycznych praktyk, które przywracają równowagę, uspokajają zaostrzoną vata doszę i przynoszą ulgę w bólu pleców.